Karamelize enginar tart

Karamel sosu için Malzemeler
40 gr Toz şeker, 15 gr Tere yağ
Yapılışı
Şeker ve tereyağ bir kapta esmerleşene kadar kısık ateşte kaynatılıp ocaktan alınır.
Enginar Compot için Malzemeler
4 adet Donmuş enginar, 80 gr Karamelize şeker, 200 gr Toz şeker, 300 gr Su.
Yapılışı
Tüm malzeme bir kapta yaklaşık 30 dakika kısık ateşte kaynatılır.
Badem Kremi için Malzemeler
20 gr Yumuşak tere yağ, 20 gr Pudra şekeri, 20 gr Un, 20 gr İrmik, 20 gr Toz badem
Yapılışı
Tüm malzeme mikserde 3 dk. Yavaş, 2 dk. Hızlı devirde çırpılır.
Tart Hamuru için Malzemeler
80 gr Yumuşak tere yağı, 40 gr Toz şeker, 4 adet Bütün yumurta, 120 gr Un, 2 gr çubuk vanilya, 4 gr Portakal suyu tercihe bağlı kabuğunun rendesi de olabilir.
Yapılışı
Bütün malzeme mixerde 2 dk harmanlanır. Yuvarlak bir Silikonun içine karamel sos konur, sonra enginar kompot konur, üzerine badem kreması konur, en son tart hamuru ile kapatılıp 180 C fırında 20 dk pişirilir. Üzerine karamel jel sürülerek arzu edilen şekilde dondurmalı veya sade olarak servis edilir.

Helva-i Hakani (6 kişilik)

Malzemeler
75 gr un, 50 gr buğday nişastası, 60 gr pirinç unu, 300 mlt süt, 125 gr tereyağ ,300 gr bal, 125 gr badem içi, 150 gr kaymak Yapılışı
Kabukları soyulduktan sonra birkaç badem süsleme için ayrılıp kalanı havanda dövülür. Üç çeşit un bir kapta karıştırırlır.Ayrı bir yerde süt kaynatılıp içine bal eklenir ve sıcak tutulur. Tencerede yağ eritilip ateş söndürülür. Yağ biraz soğuyunca un ilave edilir. Ateş tekrar açılır ve un tahta kaşıkla karıştırılarak kavrulur. Bademler ilave edilip kısık ateşte rengi değişene kadar kavurulur. Sonra ateş iyice kısılıp sıcak süt ve bal karışımı ilave edilir. Tahta kaşıkla iyice karıştırılır. Tencerenin ağzına bez örtülür ve kapağı kapatılıp 20 dk dinlenmeye bırakılır. Kaymak küçük parçalara bölünür ve helva henüz ılıkkken üzerine atılır. Sonra karıştırılıp gül suyu veya tarçınla servis edilir.
Call Now Button