Karides ile Kaplanmış Levrek Fileto

Garnitür için Malzemeler
1 adet İri boy patates, 5 gr Tuz, 1 adet Domates, 3 gr Tane kara biber, 120 gr Taze ıspanak, 1 diş Sarımsak,50 gr Soğan, 10 gr Tereyağ Yapılışı
Patates soyulur ve slayser ile boydan 1,5 cm kalınlığında kesilir. Kenarları traşlanıp fritözde kızartılır. Tuz ve değirmen biberle tadlandırılır. Domates enlemesine 2 ye bölünür. Düz durması için alt tarafları tıraşlanır.Çekirdekli kısmı çıkarılır. Sarmısak ezilip domatesin üzerine konulur. Domateste tuz ve biberle tadlandırılır.Ayrı bir tavada ıspanak soğanla birlikte tereyağında sotelenip tadlandırıldıktan sonra domatesin üzerine konulur.
Levrek fileto için Malzemeler
1 adet 600 gr lık levrek, 5 gr taze fesleğen, 2 adet Jumbo karides, 30 gr çimçim karides, 5 gr taze Kekik, 10 gr Krema, 1 adet Kurutulmuş domates, 1 diş Sarmısak, 10 gr Yeşil kokteyl zeytin, ½ adetLimon çubuğu, 5 gr tuz, 1 adet Limon, 5 gr Tane karabiber, 20 gr Tarhana, 5 gr taze kişniş.
Yapılışı
Kurutulmuş domates suda haşlanıp yumuşatılır.Levreğin filetoları çıkarılıp yıkanıp kurulandıktan sonra uçlarından belli miktar kesilerek büyüklüğü ayarlanır. Kesilen küçük parçaların derileri temizlenip miksere konulur. Sonra mikserin içine çimçim karides, krema, sarmısak, limon çubuğu, fesleğen, kekik, kuru domates, tarhana ve kokteyl zeytin konulur ve tüm malzeme macun kıvamına gelene kadar çekilir. Sonra mikserden alınır ve tuz ve değirmen karabiber ile tadlandırılır.Levrek fileto tuz, değirmen karabiber, kişniş ve limon ile tadlandırıldıktan sonra mikserde çekilen fars karışımı filetonun üzerine sürülür. Üstüne tekrar tarhana serpilir. Jumbo karidesler halka halka kesilerek levreğin üzerine döşenir. En son karideslerin üzerine de yeteri kadar tuz ve değirmen karabiber dökülerek tadlandırılır.Balık servis edilmeden önce teflon tavada derili tarafı 3 dk kadar pişirilir. Sonra önceden ısıtılmış fırında 180 derecede 10 dk pişirilir. Patates garnitürün üzerine konulur. Sos dökülerek servis edilir.

Fıstıklı Kuzu Filetosu Yaban Kekiği Sos ile

Kuzu filetosu için Malzemeler
1 adet kuzu filetosu, 1 diş Sarmısak, 1 adet donmuş bütün tost ekmeği, 5 gr taze fesleğen, 30 gr kırık antep fıstık 5 gr kekik, 10 gr krema, tuz, tane kara biber.
Yapılışı
Kuzu filetosu temizlenir ve uç kısmından bir miktar kesilir. Kesilen küçük parça krema ve sarmısak ile blendırda çekilerek kuzu fars elde edilir. Kuzu fars yeteri kadar tuz ve değirmen karabiber ile tadlandırılır. Bütün kuzu filetosu ince kıyım taze baharatlarla, tuz ve değirmen karabiberle tadlandırılır.Dilimlenmemiş bütün frozen tost ekmeği slayser da beş milim kalınlığında kesilir. Steçin üzerine 2 dilim ince tost ekmeği enlemesine uç uca gelecek şekilde açılır. Üzerine kuzu fars sürülür. Kuzu farsın üzerine kırık fıstık parçaları atılır. Sonra kuzu filetosu streç yardımıyla ekmeğe sarılır. Ekmeğin fazla olan kısmı kesilir. Fileto 2 dk fritözde ayçiçek yağında kızartılır. Böylece et ve ekmek kendini sıkacak etin suyu içinde kalacaktır. Sonra önceden 180 derece ısıtılmış fırında 10 dk pişirilir.
Yaban kekiği sos için Malzemeler
2 kg kuzu kemiği, 50 gr domates salçası, 2 gr defne yaprağı, 1 adet havuç, 1 adet soğan, 20 gr tereyağ, 1adet dolmalık biber, 2 diş sarmısak, 5 gr bal, 5 gr tuz, 20 gr taze kekik.
Yapılışı
Kuzu kemikleri ortasından kırılır ve 200 derece fırında 20 dk kızartılır. Daha sonra bir tencerede irice doğranmış soğan,sarmısak, havuç ve dolmalık biber tereyağ ile sotelenir, sebzelerin rengi değişmeye başladığında salça ilave edilir,5 dk da salçayla beraber kavrulduktan sonra 2 lt su dökülür. Fırınlanmış kuzu kemikleri de ilave edilerek kısık ateşte 12 saat kaynamaya bırakılır. Sonra ince bir bezden süzülür ve bir tavaya konulur, tekrar ocağa alınır, içine yaban kekiği ilave edilip kaynatılır. Yavaş yavaş tereyağı küpleri ilave edilir, Sos koyulaştıktan sonra tuz ve balla tatlandırılır.

Akçaağaç Şurubu ile
Glaze Edilmiş Tavuk Budu

Tavuk budu için Malzemeler
2 adet tavuk budu, 5 gr fesleğen, 80 mlt taze portakal suyu, 1 diş sarmısak, 50 mlt akçaağaç şurubu, tuz, karabiber.
Yapılışı
Tavuk budları tek kemik etin ucunda kalacak şekilde açılır. Tuz, rende sarmısak, ince kıyım fesleğen ve değirmen karabiber ile tadlandırılır. Ayrı bir kapta portakal suyu ve akçaağaç şurubu karıştırılır. Marine edilen tavuk butları bu sosun içerisine yatırılır ve dolapta 1 saat dinlemeye bırakılır.Daha sonra kızgın bir tavada tavukların her iki tarafı dağlanır. Sonra az miktarda marine sosundan ilave edilir.Sos azalınca tekrar bir miktar sos ilave edilir. Bu şekilde on dakika pişirildikten sonra kalan sosla birlikte 180 derece fırında 10 dakika pişirilir.

Bodrum Usulü Çökertme Kebabı

Patates için Malzemeler 2 adet patates, 100 mlt ayçiçek yağı, tuz.
Yapılışı
Patates boydan 3 mm dilimler halinde slayserda kesilir. Sonra dilimler uzunlamasına jülyen kesilip suyun içine konulur. Bir müddet suda bekletildikten sonra iyice süzülür ve çıtırlaşana kadar fritözde kızartılır ve tuzlanır.
Kebab için Malzemeler
200 gr dana bonfile, 1 diş sarmısak, 5 gr taze fesleğen, 20 gr tereyağ, 1 adet soğan, 30 gr çırpılmış yoğurt,50 gr domates sos (sosun tarifi için Kadayıf Böreği’reçetesine bakınız! ) 50 mlt sıcak su, tuz, tane karabiber.
Yapılışı
Bonfile temizlendikten sonra jülyen doğranır. Tavaya tereyağı ve et konulup kapağı kapatılır. Et önce kendi suyunu salar sonra suyunu çekmeye başlar. Et suyunun bir kısmını çektikten sonra jülyen soğan ve sarmısak ilave edilir. Soğanlar bir müddet sotelendikten sonra domates sos ve sıcak su ilave edilip kapağı tekrar kapatılıp kısık ateşte pişmeye bırakılır. Etler piştikten sonra taze fesleğen, tuz ve değirmen karabiberle tadlandırıldıktan sonra ocaktan alınır.Çıtır patatesler servis edilecek çukur tabağa alınır. Kebab kendi sosu ile birlikte patateslerin üzerine döşenir. Üzerine yoğurt dökülerek servis edilir.
Call Now Button